خانه Blog دسته‌بندی نشده آلودگی شیمیایی آب به علت مصرف روزانه شوینده‌ها

آلودگی شیمیایی آب به علت مصرف روزانه شوینده‌ها

آلودگی شیمیایی آب که به علت مصرف روزانه شوینده‌ها

آلودگی آب توسط مواد شیمیایی (مانند مواد شوینده‌) نگرانی بزرگی در زمینه جهانی است. بسیاری از شوینده‌های لباسشویی حاوی تقریبا ۳۵ تا ۷۵ درصد نمک فسفات هستند. فسفات می تواند باعث انواع مشکلات آلودگی آب شود. به عنوان مثال، فسفات معمولا مانع از تجزیه زیستی مواد ارگانیک می‌شود. مواد غیرقابل تجزیه زیستی را نمی‌توان توسط تصفیه فاضلاب عمومی یا خصوصی حذف کرد. علاوه بر این، برخی شوینده‌های مبتنی بر فسفات باعث رشد جلبک و سایر گیاهان می شوند. این انباشتگی باعث تهی شدن آب از اکسیژن و مرگ ارگانیسم‌های دیگر می‌شود.

 مواد شوینده‌، آلاینده‌های اصلی آب

یکی از منابع اصلی آلاینده‌های شیمیایی، شوینده‌های روزمره هستند. آلاینده های خاصی که منجر به آلودگی آب می‌شوند شامل طیف گسترده‌ای از مواد شیمیایی مانند سفید کننده ها می باشند. چندین ماده شیمیایی که ما بصورت روزانه استفاده می‌کنیم عناصر و ترکیبات مضر هستند. این‌ مواد شیمیایی می توانند موادی بر پایه منیزیم یا کلسیم باشند که بر آب تاثیر می‌گذارند. گاهی اوقات مواد شوینده می توانند سرطان زا باشند، بنابراین باید از آب حذف شوند. طبق اعلام شرکت اینوایروهاروِستEnviroharvest ، شوینده‌ها می‌توانند حاوی مواد مشکوک سرطان زا و اجزایی باشند که بصورت کامل تجزیه زیستی نمی‌شوند.

 
خطرات مواد شوینده‌ برای محیط زیست

شوینده‌ها حاوی مواد کاهش دهنده اکسیژن نیز می باشند (یعنی یک ترکیب شیمیایی که به سادگی اتم‌های اکسیژن را انتقال می‌دهد) که می‌تواند باعث آسیب جدی به ماهی‌ها و حیوانات دریایی شود. همچنین می‌تواند منجر به انباشتگی شود. انباشتگی فرایندی است که در آن یک آب پر از مواد مغذی محلول (مانند فسفات، کلسیم و منیزیم) می‌شود که اثرات منفی بر محیط زیست و بخصوص حیوانات آبزی دارد، زیرا آب غنی از مواد مغذی باعث تحریک رشد گیاهان آبزی شده و منجر به از بین بردن اکسیژن می‌شود.

چند ترکیب بسیار مضر دیگر از شوینده‌ها مانند ترکیبات آنتروپوژنتیک مثل علف‌کش‌ها، آفت‌کش‌ها و غلظت فلزات سنگین (زینک، کادمیوم و سرب) می‌توانند باعث کدر شدن آب شده در نتیجه مانع از رسیدن نور و اختلال رشد گیاهان شوند. همچنین کدری آب باعث گرفتگی سیستم تنفسی برخی گونه‌های ماهیان می‌شود. پاتوژن‌های این آب‌های سمی باعث بیماری انسانها یا حیوانات می‌شوند و ممکن است کشنده باشد. علاوه بر این، این آلاینده‌ها ترکیب شیمیایی آب را که شامل رسانایی الکتریکی، دما، اسیدیته و انباشتگی است، تغییر می‌دهند.

 
خطرات مواد شوینده برای سلامت انسان

مواد شیمیایی می‌توانند منبع آلودگی آب آشامیدنی باشند. آب آشامیدنی آلوده به شوینده‌ها می‌تواند برای سلامت انسان مضر باشد. انسان‌ها با طیفی از علائم مانند تحریک پوست، خارش گلو، حالت تهوع، دل پیچه ، معده درد و آسیب کبد بیمار می‌شوند. این حالت می‌تواند سمی باشد و در چندین مورد باعث مرگ می‌شود. چنین آب آلوده‌ای برای رشد محصولاتی مانند برنج، گندم و سویا مناسب نیست.

 
مواد شوینده‌ و کف

شوینده‌ها عوامل فعال در سطح آب هستند که باعث تولید کف فراوان در رودخانه‌ها می‌شوند. این کف عموما لایه‌ای ضخیم و متراکم روی سطح آب تشکیل داده و بیش از چند صد متر روی آب رودخانه گسترش می یابند. ثابت شده که این کف منبع غیر بهداشتی آب خانگی است.

آلودگی آب به علت مصرف روزانه شوینده‌ها
 
حقایقی برای برطرف شدن آلودگی آب

امروزه آلودگی آب یک مشکل جدی است. بسیاری از مواد شیمیایی موجود در آب سمی هستند. میکروارگانیسم‌های بیماریزا مانند باکتری‌ها و ویروس‌ها مسئول اصلی بیماری‌های آبی در انسان‌ها و حیوانات هستند. جدای از خطرات شدید سلامتی که این شوینده‌ها به بار می‌آورند، عناصر موجود در مواد شوینده  (مانند سرب)  می‌توانند باعث اسیدی شدن آب شود. این مساله می‌تواند منجر به مشکلات بسیاری در سلامت انسان شود. استفاده از شوینده‌های بهتر و تجزیه‌پذیر زیستی که با محیط زیست سازگاری بیشتری دارند باید تشویق شود.

در حقیقیت امروزه داشتن یک خانواده سالم مساله ای اساسی است. توصیه می شود برای اطمینان از نوشیدن آب زلال و بهداشتی یک دستگاه تصفیه آب خانگی دقیق مانند دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس و یا دستگاه تصفیه آب فیلتراسیون خریداری نمایید. توجه داشته باشید که دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس نسبت به دستگاه تصفیه آب فیلتراسیون دقت بسیار بالایی در حذف آلاینده های موجود در آب دارد. خرید انواع دستگاه تصفیه آب خانگی مانند دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس و یا دستگاه تصفیه آب فیلتراسیون قطعا انتخاب مناسبی برای تصفیه آب آشامیدنی کل خانواده است.

برای انتخاب دستگاه تصفیه آب می توانید با کارشناسان تصفیه آب در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری:

ممکن است علاقه مند باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *