خانه Blog دسته‌بندی نشده آیا وجود مواد معدنی در آب آشامیدنی مفید است؟

آیا وجود مواد معدنی در آب آشامیدنی مفید است؟

آب آشامیدنی از جمله مواردیست که برای تمامی انسان ها ضرورت و اهمیت ویژه ای دارد. از این رو سوالی که امروزه برای افراد پیش آمده ضرورت وجود مواد معدنی در آب آشامیدنی می باشد. آیا وجود مواد معدنی در آب آشامیدنی برای بدن انسان مفید است؟ سوالی است که در ادامه به آن پاسخ خواهیم داد.

در سال های اخیر برای بسیاری از مردم خطراتی که ممکن است نا سالم بودن آب آشامیدنی برای بدن ایجاد کند، روشن شده است. در طول این سال ها اقداماتی نیز برای تولید روش های مختلف جهت افزایش بهداشت و سلامت آب آشامیدنی انجام شده است. سوالی که همه ی مردم از کارشناسان این حوزه می پرسند این است که آیا وجود مواد معدنی در آب آشامیدنی مفید است؟ این سوال به دلیل اهمیت بالای آب آشامیدنی در سلامت بدن افراد پیش آمده و از این رو در ادامه درباره ی آن صحبت خواهیم نمود.

مواد معدنی در آب آشامیدنی

بیش از ۷۰ درصد بدن را آب تشکیل داده است و آب آشامیدنی سرشار از مواد معدنی است که در آن وجود دارد. برخی بر این باورند که املاح و مواد معدنی در آب آشامیدنی می تواند برای بدن مضر باشد و پیامد های منفی را به بار آورد. اما این باور را می توان یک باور غیر کارشناسی و پر از اشکال دانست.

اگرچه وجود مواد معدنی در آب آشامیدنی باید در حد استاندارد باشد و افزایش آن می تواند خطرات زیادی را به دنبال داشته باشد اما کاهش یا حذف مواد معدنی در آب نیز باعث ایجاد کمبود در بدن خواهد شد. همچنین بسیاری از مواد معدنی در آب آشامیدنی غیر قابل جذب برای بدن بوده و همراه دیگر مواد جذب نشده دفع می گردد. اما خطر رسوب این مواد درون برخی از اندام های بدن وجود دارد و لذا با وجود پاکسازی بدن از مواد زائد، باید مراقبت بیشتری در رابطه با سلامت آب آشامیدنی صورت گیرد.

انواع مواد معدنی موجود در آب

مواد معدنی مختلفی را می توان در آب آشامیدنی پیدا نمود که از جمله ی آن می تواند ماده مغذی فلوراید را نام برد. این ماده برای استخوان و به خصوص دندان های بدن مفید است و لذا با آب آشامیدنی وارد بدن می گردد. وجود مقدار زیادی فلور در بدن نیز مشکلات زیادی را به بار خواهد آورد. این عنصر در ایجاد سختی آب نیز موثر خواهد بود و از طرفی باعث کاهش تاثیر عوامل بیماری زا در بدن می گردد. کلسیم و منیزیم نیز که جزو مواد معدنی در آب آشامیدنی هستند می توانند به طور شگفت انگیزی برای بدن مفید واقع شوند. این مواد در کاهش بیماری های قلبی، فشار خود و غیره موثر بوده و در ساختار سلولی نقش مهمی را ایفا می کنند. سلنیم، ید، فسفر و نیتروژن نیز در آب آشامیدنی وجود دارند و هر کدام نیاز بخشی از بدن را تامین می کنند. بنابراین قبل از آنکه باور غلط حذف مواد معدنی در آب آشامیدنی را به کار گرفت می بایست به استاندارد های این مواد توجه نمود. سازمان های مختلفی میزان دز استاندارد هر یک از مواد معدنی را در آب آشامیدنی تعیین نموده اند و می توانند مرجعی مناسب برای افراد باشند. کنترل میزان مواد معدنی در آب آشامیدنی بر عهده ی کارشناسان این حوزه می باشد و بنابراین می بایست قبل از مصرف تست گردد. این شاخصه در آب معدنی و آب آشامیدنی که در فروشگاه ها عرضه می شود نیز اهمیت دارد و قبل از تولید با استاندارد های مختلف بررسی خواهد شد.

اشتراک گذاری:

ممکن است علاقه مند باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *