خانه Blog دسته‌بندی نشده روش کار دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

روش کار دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

آشنایی با نحوه کار دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

دستگاه تصفیه آب با روش های مختلفی آب را تصفیه و کاملا سالم و بهداشتی می کند. روش اسمز معکوس یکی از روش های بسیار مهم و نوین برای تهیه ی آب آشامیدنی می باشد که درون دستگاه های تصفیه آب به کار گرفته شده است. در زیر با روش کار دستگاه با روش اسمز معکوس بیشتر آشنا خواهیم شد.

با افزایش میزان شوری آب مناطق مختلف، بسیاری از منازل و مراکز ساختمانی به دستگاه تصفیه آب مجهز شده اند. کیفیت آب آشامیدنی یکی از مهم ترین مسائلیست که بشر از دیرباز به دنبال آن بوده و به روش های مختلفی سعی در بهبود این کار بوده است. امروزه دستگاه تصفیه آب نقشی مهم و حیاتی را در تهیه ی آب آشامیدنی سالم ایفا می کنند و بسیاری از کارشناسان نیز بر این باورند که املاح مضر آب را می توان از طریق این دستگاه از بین برد. گرچه دستگاه تصفیه آب معمولا با روش های مختلفی کار می کند اما مهم ترین آن روشی است که در دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس به کار رفته است. گاها برخی از روش ها همچون عبور از فیلتر و زلال کردن آب نیز از طریق فیلتر به کار می رود اما مهم ترین نکته کنار هم قرار گیری این روش ها برای کارایی بهتر دستگاه است.

نحوه عمل دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

سوالی که برای بسیاری از افراد پیش می آید این است که این روش چگونه بوده و چه تاثیری بر سالم بودن آب خواهد داشت. دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس از طریق فرآیندی ساده عمل می کند. در واقع فیلتری که بین دو ناحیه فاصله انداخته از ورود املاح و موادی به جز مولکول های آب جلوگیری کرده و در نتیجه کیفیت آب بالا می رود.

اختلاف اسمزی باعث به جریان افتادن آب درون این دو ناحیه می گردد. در واقع با وقوع این پدیده آب به سمت محلول با غلظت بیشتر حرکت کرده که در نتیجه اختلاف ارتفاعی بین دو سطح آب نواحی ایجاد می شود. با قطع شدن آب این اختلاف ارتفاع باعث فشار بیشتر به سمت مولکول های آب شده که فشار اسمزی نامیده می شود. از طریق یک غشای نیمه تراوا می توان دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس را راه اندازی نمود. این روش اگرچه بسیار ساده است اما می توان از طریق آن، آب آشامیدنی سالم و عاری از هرگونه املاح مضر، مواد شیمیایی و میکروب و باکتری ها را داشت. سیستم دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس شامل اجزای مختلفیست که هر کدام با ایجاد فرآیند اسمز و اختلاف فشار در تولید آب سالم نقش دارند.

عوامل دخیل در فرآیند اسمز معکوس

زمانی که از دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس استفاده می شود، می توان عوامل مختلفی را دخیل در کارکرد آن دانست. فشار آب ورودی یکی از این عوامل است که با کمک درجه حرارت آب می تواند در بهبود فرآیند اسمز نقش و تاثیر داشته باشد. همچنین میزان املاح و مواد جامدی که درون منبع آب ورودی وجود دارد به همراه کارایی فیلتر ها و قطر منافذ آن نیز در این روش دخیل هستند. اگرچه این روش در دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس استفاده می شود اما از بین بردن املاح بسیار ریز در حدود یک هزارم میکرون، بازدهی آن را بالا برده است. امروزه در اکثر دستگاه تصفیه آب از این روش برای حذف عوامل مختلف استفاده می کنند تا آب سالم و بهداشتی به دست مصرف کننده برسد. اسمز معکوس اگرچه یک فرآیند طبیعی است اما اجزا و ویژگی های فنی یک دستگاه می تواند در کیفیت کار آن اثر گذار باشد.

اشتراک گذاری:

ممکن است علاقه مند باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *