خانه Blog دسته‌بندی نشده چرا باید از دستگاه تصفیه آب خانگی استفاده کنیم؟ دلایل ضروری

چرا باید از دستگاه تصفیه آب خانگی استفاده کنیم؟ دلایل ضروری

ایران فیلتریشن ارائه دهنده بهترین محصولات حوزه دستگاه تصفیه آب

شرکت ایران فیلتریشن فروشگاه اینترنتی خرید دستگاه تصفیه آب خانگی در انواع مدل و برند است. شما میتوانید به راحتی اطلاعات مفید هر محصول را مطالعه و سپس محصول مورد نیاز خود را سفارش دهید. در این مقاله به این موضوع که چرا باید دستگاه تصفیه آب خانگی بخریم میپردازیم. با ما همراه باشید:

آب ضروری ترین ماده مورد نیاز انسان ها

آب، ضروری‌ترین و مهم‌ترین ماده موردنیاز بدن انسان‌ها است و مهم‌تر از نوشیدن آب، استفاده از آب آشامیدنی سالم و دارای املاح موردنیاز بدن است. مصرف آب‌لوله‌کشی شهری که دارای املاح مضر برای بدن است می‌تواند حاوی ویروس‌ها و باکتری‌های مضر برای بدن باشد. دلیل آن نیز، بالا بودن هزینه تصفیه کامل آب شهری است که به همین جهت، باعث تصفیه ناقص شدن آب، در سیستم لوله‌کشی شهری می‌شود. راه‌حل این مشکل، استفاده از دستگاه تصفیه است تا آب آشامیدنی عاری از هرگونه املاح مضر را تولید نماید. در ادامه به‌ضرورت استفاده از دستگاه تصفیه و معرفی دستگاه‌های تصفیه آب خانگی خواهیم پرداخت.

دلایل نیاز بدن به آب سالم

بدن انسان برای انجام سوخت‌وساز، همچون هضم غذا، گردش خون و سم‌زدایی بدن، نیاز به آب سالم و کافی دارد. همان‌طور که میدانید حدود هفتاد درصد کل بدن انسان از آب تشکیل‌شده و پوست بدن نیز حاوی حدود هشتاد درصد آب، در خود است. نود درصد خون انسان، متشکل از آب است و برای انتقال اکسیژن و مواد موردنیاز بدن نیازمند آبی سالم و فراوان است. دستگاه تصفیه با دارا بودن انواع تصفیه آب خانگی می‌تواند آبی گوارا و سرشار از مواد معدنی موردنیاز بدن را فراهم آورد.

مطالب مرتبط: اسمز معکوس چیست؟ روش فیلتراسیون اسمز معکوس چگونه کار میکند؟

فواید استفاده از آب سالم

همان‌طور که قبلاً گفته شد، دستگاه تصفیه، می‌تواند آلودگی‌های موجود در آب یا کلر اضافی در آن را بگیرد و آبی آشامیدنی با بو و مزه‌ای مطلوب و همراه با املاح معدنی مفید برای بدن انسان را به دست بیاورد. از میان مزایای استفاده از دستگاه تصفیه، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کمک به عملکرد مطلوب‌تر دستگاه گوارش

آب تصفیه‌شده می‌تواند آلودگی‌های دستگاه گوارش را پاک‌سازی نماید و باعث بهبود عملکرد آن شود.

 • کمک به شادابی و سالم ماندن پوست و بدن

کم‌آبی در سلول‌های پوستی بدن، منجر به پیری و چروکیدگی پوست شده و باعث به وجود آمدن ترک‌های پوستی و چروک پوست می‌شود. مصرف آب پر املاح یا اصطلاحاً سنگین می‌تواند فرایند پیری پوست را تسریع نماید و در مقابل، استفاده از آب حاصل از دستگاه تصفیه، می‌تواند به شادابی و جوان ماندن پوست کمک شایانی نماید.

 • کاهش احتمال بروز بیماری‌های قلبی عروقی

بافت حساس قلب و عروق مرتبط با آن، می‌توانند بیشتر از سایر اعضای بدن، تحت تأثیر املاح مضر آب قرار بگیرند، لذا انسداد رگ‌های قلبی و فشارخون بالا، از مهم‌ترین عوارض نوشیدن آب ناسالم است. استفاده از آب حاصل از دستگاه تصفیه، می‌تواند علاوه بر کمک به رقیق‌تر شدن خون و بهبود عملکرد آن، باعث تصفیه مواد اضافی خون و دفع آن‌ها از طریق کلیه‌ها شود.

 • بالا بردن عملکرد کلیه‌ها و مثانه

آشامیدن آب فیلتر شده با دستگاه تصفیه، باعث کاهش بروز سنگ کلیه و کم شدن غلظت مواد اضافی در مثانه و کلیه‌ها شده و موجب عملکرد بهتر آن‌ها خواهد شد.

 • تناسب‌اندام

با مصرف آب سالم و مغذی، میزان متابولیسم سلولی افزایش می‌یابد و باعث کاهش وزن اضافی بدن می‌شود. درنتیجه مصرف آب سالم بدون کالری، علاوه بر جلوگیری از ورود مواد مضر به بدن، باعث تناسب‌اندام بیشتر نیز خواهد شد.

روش‌های سنتی تصفیه آب شهری

برای درک بهتر عملکرد دستگاه تصفیه آب خانگی بهتر است ابتدا به روش تصفیه آب‌لوله‌کشی شهری بپردازیم. آب‌لوله‌کشی، طی چند مرحله تصفیه‌شده و برای مصرف آماده می‌گردد. در روش مکانیکی ابتدا آب، به‌وسیله صافی‌ها و توری‌های مختلف آشغال‌گیری می‌شود و ذرات بزرگ از آن گرفته می‌شوند. در مرحله پایانی نیز کلر به آب اضافه می‌شود تا باکتری و میکروب‌های مضر آب، از بین بروند. سپس آب تصفیه‌شده وارد سیستم لوله‌کشی می‌شود.

نکته مهم اینکه، در اکثر مواقع برای اینکه آب تصفیه‌شده در مسیر رسیدن تا مصرف‌کننده و در داخل لوله‌های آب‌رسانی نیز دچار آلودگی نشود مقدار کلرزنی بیشتر از حد استاندارد صورت می‌گیرد تا آلودگی احتمالی آب در مسیر را نیز از بین ببرد و این می‌تواند برای بدن خطرناک باشد و باعث بروز عوارض مختلف در انسان گردد.

مطالب مرتبط: راهنمای کامل روش تصفیه آب فیلتراسیون اپدیت 2020

ویژگی‌های بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی

دستگاه تصفیه، برای اینکه بتواند املاح مضر آب را از بین ببرد و درعین‌حال مواد معدنی مفید موردنیاز بدن در آب را نیز حفظ نماید، نیازمند فرایندی به شرح زیر است

 • حذف رسوبات

فیلترهای مکانیکی دستگاه تصفیه، وظیفه جدا نمودن ذرات خاک و سایر ناخالصی‌های درشت همراه آب را با استفاده از فیلترهای فلزی، سرامیکی و یا کاغذی دارند.

 • پایین آوردن میزان مواد معدنی محلول در آب

مواد معدنی مانند منیزیوم، کلسیم و آهن، بااینکه برای بدن ضرری ندارند اما باعث تغییر در طعم و مزه آب می‌شوند. فیلترهای موجود در دستگاه تصفیه، مقدار این املاح را متعادل می‌کنند.

 • کاهش میزان کلر موجود در آب

ماده کلر، بااینکه می‌تواند بسیاری از باکتری‌ها و میکروب‌ها را از بین ببرد اما در ترکیب با بعضی از فلزات می‌تواند برای بدن خطرناک باشد. فیلتر کربن فعال در دستگاه تصفیه، وظیفه تعدیل میزان کلر موجود در آب را دارد.

 • حذف باکتری‌ها و انگل‌های موجود در آب

پاتوژن ها که می‌توانند حتی برای ماه‌ها در داخل لوله‌ها و آب زنده بمانند در دستگاه تصفیه، به‌وسیله نانو فیلترهای موجود در دستگاه از بین می‌روند.

 • از بین بردن سرب محلول در آب

سرب، می‌تواند به‌وسیله لوله‌کشی‌های انتقال آب قدیمی، وارد آب شود و آب را آلوده نماید. در دستگاه تصفیه آب خانگی، این ماده خطرناک، به‌وسیله فیلتر اسمز معکوس و فیلتر کربنی از آب جدا می‌شود.

 • حذف مواد شیمیایی و انواع آفت‌کش‌های محلول در آب همچون نیترات فلوراید و آلومینیوم

مطالب مرتبط: دستگاه تصفیه آب راهی مناسب برای جلوگیری از آلودگی شیمیایی ناشی از شوینده ها

انواع دستگاه تصفیه آب خانگی

در حال حاضر انواع مختلفی از دستگاه تصفیه در بازار موجود است. از انواع دستگاه تصفیه ارزان که دارای فیلترهای ساده است گرفته تا دستگاه‌های پیشرفته با فناوری غشایی و فیلترهای لامپ یو وی که در ادامه به مرسوم‌ترین آن‌ها خواهیم پرداخت.

 • دستگاه تصفیه اسمز معکوس (RO) که از تکنولوژی غشایی برای از بین بردن نمک‌ها و ناخالصی‌های موجود در آب استفاده می‌کند.
 • دستگاه تصفیه UF که از روش ذکرشده در بالا و همچنین با تکنولوژی غشایی، پاتوژن ها را از بین می‌برد؛ اما با این تفاوت که دارای حفره‌های بزرگ‌تری نسبت به روش قبلی است.
 • دستگاه تصفیه UV که در آن از فناوری پرتو بنفش به‌وسیله لامپی جیوه‌ای استفاده می‌شود و می‌تواند 99.9 درصد ناخالصی‌های موجود در آب را از بین ببرد.
 • دستگاه تصفیه با فیلتر شمع که بدون استفاده از نیروی الکتریکی و فقط با داشتن سطوح دارای منافذ بسیار ریز، از گذر کردن ناخالصی‌ها جلوگیری می‌کند.
 • دستگاه تصفیه با فیلتر کربن فعال که برای پاک‌سازی از انواع آلاینده‌های شیمیایی مانند انواع آفت‌کش‌ها و کلر کاربرد دارد.

بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد

با توجه به وجود انواع برندها و مدل‌های دستگاه تصفیه آب خانگی، ممکن است انتخاب بین آن‌ها اندکی مشکل به نظر برسد اما می‌توانید با در نظر گرفتن اصول مهمی که در یک دستگاه تصفیه آب خانگی باید رعایت شده باشد بهترین و مناسب‌ترین آن‌ها را انتخاب نمایید.

جدیدترین دستگاه‌های تصفیه آب خانگی، دارای تکنولوژی اسمز معکوس است که با شش تا هشت فیلتر تجهیز شده است، به‌طوری‌که ابتدا آب و املاح را از هم جدا می‌کند و سپس املاح مفیدی که طی فرایند فیلتر کردن از آب جدا کرده بود را مجدداً به آب آشامیدنی برمی‌گرداند.

علاوه بر این مدل، دستگاه آب یونیزه قلیایی، آب را تبدیل به آب قلیایی می‌کند. آب قلیایی، خواص بی‌شماری دارد، به‌طوری‌که آنتی‌اکسیدانی بسیار پرقدرت است که می‌تواند سیستم ایمنی بدن انسان را تقویت نماید.

خرید تصفیه آب خانگی به صورت آنلاین با ایران فیلتریشن

شما میتوانید بهترین کیفیت تصفیه آب خانگی را از ما بخواهید. کافیست با چند کلیک خرید خود را ثبت تا در سریعترین زمان ممکن محصول مورد نظر را درب منزل خود تحویل بگیرید!

اشتراک گذاری:

ممکن است علاقه مند باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *