خانه Blog دسته‌بندی نشده دستگاه تصفیه آب خانگی چیست؟ کاملترین توضیحات

دستگاه تصفیه آب خانگی چیست؟ کاملترین توضیحات

ایران فیلتریشن ارائه دهنده محصولات حوزه دستگاه تصفیه آب خانگی

شرکت ایران فیلتریشن فروشگاه اینترنتی خرید دستگاه تصفیه آب خانگی در انواع مدل و برند است. شما میتوانید به راحتی اطلاعات مفید هر محصول را مطالعه و سپس محصول مورد نیاز خود را سفارش دهید و درب منزلتان در کوتاهترین زمان تحویل بگیرید! در این مقاله ایران فیلتریشن به موضوع دستگاه تصفیه آب خانگی چیست میپردازیم با ما همراه باشید:

تصفیه آب یعنی چه؟

تصفیه آب در حقیقت به فرآیند جداسازی انواع املاح مانند ترکیبات کلر، آلومینیوم، نیترات و آرسنیک، از آب گفته می‌شود. ازآنجایی‌که کیفیت آب تأثیر مستقیمی بر روی سلامت بدن انسان دارد، تصفیه آب خانگی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. به‌طورکلی، تصفیه آب شهری شامل کلرزنی به آب‌های زیرزمینی و عبور آب از صافی‌های شن و ماسه می‌باشد تا به دست مصرف‌کننده در منازل برسد؛ اما این آب به‌اصطلاح تصفیه‌شده، آن‌طور که انتظار می‌رود از کیفیت بسیار خوبی برخوردار نیست و شامل املاحی است که احتمال دارد سلامت مصرف‌کنندگان را به خطر بی‌اندازد. نتیجتاً با این شرایط، یک دستگاه تصفیه آب خانگی یکی از وسایل مهم برای هر خانواده‌ای است.

چرا به تصفیه‌کننده خانگی احتیاج داریم؟

همان‌طور که گفتیم برای گندزدایی از آب، فرآیند کلرزنی به آب آلوده در مراکز تصفیه آب در شهرها انجام می‌شود. کلر بااینکه عمل انگل زدایی از آب را انجام می‌دهد اما سبب پیری و چروک شدن پوست انسان، ریزش مو و سایر اثرات مخرب می‌شود. همچنین آبی که به دست مصرف‌کننده می‌رسد همچنان حاوی برخی املاح مضر مانند آلومینیوم، نیترات و نیتریت و یا حتی آرسنیک هست.

وجود آلومینیوم در آب آشامیدنی موجب بروز بیماری‌هایی همچون آلزایمر می‌شود. نیتریت و نیترات ازجمله موادی هستند که باید از آب حذف شوند وگرنه اثرات بسیار مخربی بر بدن انسان می‌گذارند مانند بیماری‌های معده و یا حتی سرطان. درنهایت وجود احتمالی آرسنیک در آب، مسمومیت‌های جدی به بار می‌آورد. این ماده سمی در صورت ورود به بدن انسان در کمترین زمان ممکن، باعث بروز نارسایی و یا حتی مرگ شود. با توجه به آنچه گفته شد، برای حفظ سلامت خود و خانواده‌تان، تهیه و نصب یک دستگاه تصفیه آب خانگی ضروری است.

مطالب مرتبط: نکات مهم هنگام خرید دستگاه تصفیه آب خانگی+ آپدیت 99

معرفی دستگاه تصفیه آب

دستگاه تصفیه آب خانگی یک دستگاه دارای عملکرد چندمرحله‌ای ایست که به‌منظور تصفیه آب آشامیدنی و زدودن انواع املاح مضر طراحی‌شده است. این دستگاه که به انواع فیلترها مجهز می‌باشد، در چند مرحله آب‌لوله‌کشی منازل را تصفیه می‌کند و در اختیار شما قرار می‌دهد. دستگاه تصفیه آب شامل انواع مختلفی است که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

دستگاه تصفیه آب خانگی چگونه عمل می‌کند؟

اینکه یک دستگاه تصفیه آب چگونه عمل می‌کند، تأثیر مستقیمی بر روی کیفیت تصفیه و کیفیت آب خروجی از آن دارد. پرکاربردترین دستگاه تصفیه آب خانگی، دستگاه تصفیه آب زیر سینکی است. عملکرد این دستگاه‌ها به دو نوع تقسیم می‌شود: روش اسمز معکوس و روش الترافیلتراسیون.

دستگاه‌هایی که از روش الترافیلتراسیون تبعیت می‌کنند تنها کلر و برخی املاح نسبتاً درشت آب را حذف می‌کنند. این دستگاه‌ها دارای یک سری فیلتر هستند که آب را از خود عبور می‌دهند و به‌طورکلی، آب خروجی از این دستگاه‌ها چندان کیفیت مطلوبی ندارد.

دستگاه‌های تصفیه آبی که بر مبنای روش اسمز معکوس عمل می‌کننداما کیفیت بسیار مطلوبی دارند. هسته مرکزی این دستگاه‌ها یک فیلتر ممبرن اسمز معکوس است. بعلاوه این دستگاه‌ها دارای پمپ، مخزن و چندین فیلتر دیگر نیز می‌باشند که املاح آب را تا ابعاد 0.0001 میکرون حذف می‌کنند. در اینجا سؤالی که پیش می‌آید این است که آیا املاح مفید آب نیز از آن گرفته می‌شود؟ در جواب باید گفت در انتهای چرخه تصفیه توسط دستگاه اسمز معکوس، تمام املاح مفیدی که در طول مراحل تصفیه از آب گرفته‌شده‌اند به آن مجدداً تزریق می‌شود. در آخر، آب خروجی از این دستگاه‌ها دارای سختی نرمال و کیفیت بسیار مطلوبی می‌باشد.

اسمز معکوس چیست؟

فیلتر اسمز معکوس، شامل یک لوله در مرکز آن جهت عبور آب خالص و چندلایه غشای نیمه‌تراوا است که به دور آن لوله پیچیده شده‌اند. ابعاد منافذ این غشاها 0.0001 میکرون می‌باشد که تمام املاح آب را از آن می‌گیرد و فقط مولکول‌های آب را از خود عبور می‌دهد. آب خالص از لوله مرکزی به سمت خروجی ممبران هدایت می‌شود و وارد مرحله بعد تصفیه می‌گردد. در این مرحله آلودگی‌هایی که از آب گرفته‌شده به سمت خروجی فاضلاب هدایت می‌شوند.

مطالب مرتبط: اسمز معکوس چیست؟ روش فیلتراسیون اسمز معکوس چگونه کار میکند؟

انواع فیلترهای مورداستفاده در دستگاه تصفیه آب خانگی

اگر بخواهیم انواع فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی‌ای که مبتنی بر اصول اسمز معکوس است را در اینجا بیان کنیم، باید به شش مرحله فیلتراسیون اشاره‌کنیم. این شش فیلتر به ترتیب عمل تصفیه آب را انجام می‌دهند و در هر مرحله با توجه به ابعاد فیلتر، یکی از املاح آب از آن حذف می‌گردد تا در هر مرحله کیفیت آب مطلوب‌تری را داشته باشیم.

فیلتر مرحله اول: در این مرحله، یک فیلتر پلی‌پروپیلن الیافی در ابتدا املاح درشت را از آب شهری جدا می‌کند. این فیلتر قادر به حذف ذرات با ابعادی به بزرگی 5 میکرون می‌باشد. هر 6 ماه یک‌بار باید اقدام به تعویض آن کنید زیرا پس از این مدت عملکرد صددرصدی خود را از دست می‌دهد.

فیلتر مرحله دوم: در این مرحله یک فیلتر کربن فعال به نام فیلتر کربن گرانول اکتیو جهت حذف کلر از آب مورداستفاده قرار می‌گیرد. این فیلتر برای حذف کلر، یون‌های مثبت و منفی آزاد می‌کند. عمر مفید فیلتر کربن گرانول اکتیو 6 ماه است.

فیلتر مرحله سوم: این مرحله مکمل مرحله قبل است. در این مرحله از فیلتر کربن بلاک استفاده می‌شود تا موادی همچون کلرامین که از مواد جانبی کل است حذف شود. یکی دیگر از وظایف این فیلتر، محافظت از ممبران اسمز معکوس دستگاه است تا از آسیب به آن جلوگیری شود.

فیلتر مرحله چهارم: در این مرحله ممبران اسمز معکوس، آب را از تمام املاح موجود در آن تصفیه می‌کند و تنها مولکول آب را از خود عبور می‌دهد. ابعاد این ممبرن به‌اندازه‌ای ریز است که املاح با ابعاد 0.0001 میکرون را نیز از آب می‌گیرد و اجازه عبور نمی‌دهد. در یک دستگاه تصفیه آب خانگی تا یک سال و نیم و نهایتاً تا دو سال می‌توان از یک ممبرن استفاده کرد. پس‌ازاین مدت باید حتماً اقدام به تعویض آن کنید.

فیلتر مرحله پنجم: در این مرحله خواص آب بهبود می‌یابد و رنگ، طعم و بوی آن توسط یک فیلتر پست کربن خطی و یا بیو سرامیک تنظیم می‌شود. این فیلتر تا یک سال دوام دارد.

فیلتر مرحله ششم: در این مرحله یکی از مهم‌ترین مراحل در تصفیه آب صورت می‌پذیرد.افزودن املاح معدنی مفیدی که در مراحل قبلی حذف شدند توسط فیلتر مینرال معدنی ساز به آب تزریق مجدد می‌شود. این املاح شامل کلسیم، سدیم، منیزیم و بی‌کربنات است که به آب افزوده می‌شوند و سختی آب را تنظیم و به زیر 100 می‌رساند.

انواع دستگاه تصفیه آب خانگی

با توجه به انتظاری که از یک دستگاه تصفیه آب می‌رود مدل‌های مختلفی از آن طراحی و تولیدشده است. در اینجا متداول‌ترین انواع دستگاه تصفیه آب خانگی را به شما معرفی می‌کنیم.

دستگاه تصفیه آب پارچی

 ارزان‌ترین نوع دستگاه تصفیه آب است که در بازار مدل‌های 3، 5 و 9 لیتری آن وجود دارد. نباید انتظار کیفیت آب بالایی از این دستگاه داشته باشید. هر چهار ماه یک‌بار باید فیلتر آن تعویض شود. از این دستگاه نباید برای تصفیه آب زیرزمینی و یا آب رودخانه استفاده شود و تنها برای تصفیه آب‌لوله‌کشی شهری کاربرد دارد.

نکات:

  • درصورتی‌که برای بیشتر از 5 روز قصد ندارید از این دستگاه استفاده کنید باید فیلتر ان را از دستگاه جدا کرده و در یک پلاستیک قرار دهید.
  • پس از خرید دستگاه، آن را دو الی سه بار از آب پر و خالی کنید
  • هرگز آب با حرارت بالا در دستگاه نریزید
  • این دستگاه تنها قادر به حذف بخشی از باکتری‌ها و میکروب‌ها می‌باشد و توانایی حذف مواد شیمیایی همچون آرسنیک، نیتریت و نیترات را ندارد.
  • عمل تصفیه آب توسط این دستگاه تقریباً 12 ساعت طول می‌کشد.

مطالب مرتبط: مزایای استفاده از دستگاه تصفیه آب

دستگاه تصفیه آب قابل‌حمل مسافرتی

این دستگاه برای مواقعی طراحی‌شده که از خانه خارج می‌شوید و احتمالاً به آب آشامیدنی تصفیه‌شده دسترسی ندارید. این دستگاه قادر به حذف اکثر باکتری‌ها و میکروب‌ها است. وزن بسیار کم و ابعاد کوچک آن، این دستگاه را به گزینه مناسبی برای مسافرت‌های مردم کرده است. دقت داشته باشید که برخی مدل‌های این دستگاه یک‌بارمصرف می‌باشند.

دستگاه تصفیه آب سرشیری تک‌مرحله‌ای

همان‌طور که از اسم آن مشخص است، این دستگاه بر روی شیر آب آشپزخانه و یا سایر نقاط خانه وصل می‌شود. نصب و استفاده از این دستگاه بسیار آسان هست به‌طوری‌که با نصب آسان آن بر روی شیر آب، با یک مرحله فیلتراسیون، آب را تصفیه می‌کند. این دستگاه توانایی حذف گل‌ولای از آب را دارد اما قادر به حذف مواد شیمیایی نیست. توجه داشته باشید که این دستگاه‌ها برای همه انواع شیرها مناسب نیستند و قابلیت نصب بر روی برخی انواع شیر آب رادارند.

در برخی مدل‌های آن آب توسط یک شیلنگ به داخل دستگاه هدایت می‌شود و فیلتر، آب تصفیه‌شده را توسط یک شیر مجزا خارج می‌کند. این وسیله در کنار سینک ظرف‌شویی متصل می‌شود و امکان اضافه کردن چند فیلتر دیگر را نیز دارد. این فیلترها پس از 4 تا نهایتاً 6 ماه باید تعویض شوند. توجه داشته باشید که برخی مدل‌ها پس از 4 یا 6 ماه قابلیت تعویض فیلتر را ندارند و باید دستگاه را تعویض کنید.

 دستگاه تصفیه آب کیسی

نام دیگر این محصول، دستگاه تصفیه آب رومیزی هست. این نوع از دستگاه تصفیه آب در مدل‌های متنوعی تولیدشده‌اند که مانند هر محصول دیگری، هر یک از این مدل‌ها دارای نقاط ضعف و قوت متفاوتی هست. به‌علاوه، نوعی از این دستگاه وجود دارد که می‌تواند آب را به روش اسمز معکوس تصفیه نماید. مدل‌هایی از این دستگاه که با روش الترافیلتراسیون اقدام به تصفیه آب می‌کنند دارای پمپ و ممبرن نیستند و خرید آن‌ها پیشنهاد خوبی نخواهد بود.

در مقایسه نوع اسمز معکوس آن‌ها از کیفیت مطلوبی برخوردار است؛ اما لازم به ذکر است در برخی مدل‌هایی که بر اساس روش اسمز معکوس نیز می‌باشند، برای کاهش حجم دستگاه، برخی مراحل ترکیب‌شده و یا حذف‌شده‌اند که این نوع دستگاه‌ها نیز گزینه مناسبی نمی‌باشند. دستگاه‌های تصفیه آب کیسی توانایی حذف تمام آلاینده‌ها را دارند و از ظاهر لوکسی برخوردارند اما قیمت بالای آن‌ها ازجمله معایبشان هست. علاوه بر این، نسبت به قیمت آن‌ها، حجم آب بسیار کمی که می‌گیرند گزینه‌های دیگر را تقویت می‌کند.

دستگاه تصفیه آب زیر سینکی

بهترین نوع دستگاه تصفیه آب خانگی، دستگاه‌های زیر سینکی می‌باشند. این دستگاه‌ها به علت کیفیت بالای آن‌ها بسیار پرطرفدار می‌باشند. با نصب کردن یکی از این دستگاه‌ها در زیر سینک ظرف‌شویی می‌توانید از کیفیت بالای آب بهره‌مند شوید. همان‌طور که گفتیم نوع اسمز معکوس آن‌ها پیشنهاد می‌شود که کیفیت مطلوب‌تری دارد.

لازم به ذکر است، دستگاه‌هایی که به روش الترافیلتراسیون عمل می‌کنند بیشتر برای عمل پیش‌تصفیه کاربرد دارند؛ اما روش اسمز معکوس به دلیل تصفیه کامل آب، روش ارجح‌تری است. در بین مدل‌های 5 مرحله‌ای و 6 مرحله دستگاه‌های اسمز معکوس، ما انواعی را پیشنهاد می‌کنیم که دارای شش مرحله تصفیه می‌باشند؛ زیرا پس از عبور آب از ممبران اسمز معکوس به دلیل حذف کامل تمام املاح آب، طعم آن تلخ خواهد شد و املاح مفید خود را از دست خواهد داد. این مسئله در درازمدت موجب بروز بیماری در بدن انسان می‌شود. فیلتر مرحله ششم با افزودن املاح مفید این مشکل را برطرف می‌کند و دستگاه‌های شش مرحله‌ای را گزینه مناسب‌تری کرده است.

مطالب مرتبط: نکات کلیدی برای خرید دستگاه تصفیه آب زیرسینکی

انواع برندهای دستگاه تصفیه آب خانگی در بازار

با پیشرفت تکنولوژی، افزایش تقاضا برای دستگاه‌های تصفیه آب خانگی، رقابت تنگاتنگی در این عرصه اتفاق افتاده است. برند‌های متعددی از این دستگاه‌ها در بازار موجود هست که کارایی هرکدام متفاوت است. از برند‌های مطرح تایوانی تا برندهای آمریکایی و اروپایی در حال رقابت بر سر ارائه محصول باکیفیت‌تری هستند. از میان تمام برندهای موجود، ما در ادامه به برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

برند سافت واتر (Soft Water)

این برند تایوانی از قدیمی‌ترین تولیدکنندگان دستگاه تصفیه آب خانگی هست و در جهان شناخته‌شده است. در میان تمام محصولات این کمپانی بزرگ، دستگاه‌های اسمز معکوس فروش بیشتری در جهان دارند و از کیفیت بسیار بالایی بهره‌مندند. جالب است بدانید، اخیراً این کمپانی دستگاه‌های اسمز معکوس هشت مرحله به بازار عرضه کرده است که عملکرد فوق‌العاده‌ای دارند.

برای خرید دستگاه تصفیه آب سافت واتر ۶ مرحله-مونتاژ ایران با روش اسمز معکوس کلیک کنید!

برند آکوا (Aqua)

کمپانی اکوا تک در ایالت پنسیلوانیای امریکا درزمینه تولید دستگاه‌های تصفیه آب فعالیت می‌کند. این کمپانی اکنون به‌عنوان لیدر زیرمجموعه‌های خود در این زمینه فعالیت درد. برند آکوا پرو (Aqua pro) از جمله زیرمجموعه‌های این کمپانی است که در تایوان فعالیت می‌کند و در رقابت با کمپانی بزرگ سافت واتر است.

برند آکوا پیور (Aqua Pure)

یکی دیگر از زیرمجموعه‌های شرکت آکوا تک است که در مدت کمی به یک شرکت نام آوا در این صنعت تبدیل شد. این کمپانی انواع مختلفی از دستگاه‌های تصفیه آب ازجمله مدل‌های کیسی و زیر سینکی را تولید می‌کند.

برند آکوا اسپرینگ (Aqua Spring)

این برند نیز از زیرمجموعه‌های آکوا تک است که در امریکا فعالیت می‌کند؛ و انواع دستگاه‌های تصفیه آب، آب‌سردکن و… را تولید می‌کند. کیفیت آب در دستگاه‌های تولیدی این کمپانی بسیار بالاست و از مطلوبیت بالایی برخوردار است به همین دلیل است که بسیاری از مردم طالب محصولات باکیفیت این کمپانی هستند و برای خرید دستگاه‌های تصفیه آب این کمپانی اقدام می‌کنند.

برند سی سی کا (CCK)

این برند نیز از کمپانی‌های معروف تایوانی است. بیشتر از 40 سال است که در صنعت تصفیه آب و محصولات آن فعالیت دارد و در جهان شناخته‌شده است. محصولات این شرکت نیز از کیفیت مطلوبی برخوردارند. این شرکت دستگاه‌های اسمز معکوس و الترافیلترسیون یا نانوفیلتراسیون در ابعاد خانگی و صنعتی تولید می‌کند. محصولات این کمپانی نیز طرفداران بسیاری در سرتاسر جهان دارد و در بین سایر رقبا پیشرفت قابل‌ملاحظه‌ای داشته است.

برند اولانسی (Olansi)

کمپانی اولانسی در چین، یکی دیگر از کمپانی‌های معروف در تولید دستگاه‌های تصفیه آب در دنیا است. این کمپانی انواع مختلف دستگاه‌های رومیزی، زیر سینکیو… را در ابعاد و قیمت‌های گوناگون تولید می‌کند. همچنین محصولات این کمپانی جایگاه بسیار خوبی در بین سایر برندها دارد و در سال‌های اخیر فروش محصولات آن رشد چشمگیری داشته است.

سخن پایانی

امروزه که بحث سلامت و بهداشت در صدر اولویت‌های زندگی انسان قرارگرفته، توجه به آب آشامیدنی سالم یکی از دغدغه‌های اصلی مردم شده است. آگاهی‌رسانی نسبت به دستگاه‌های تصفیه آب خانگی و شناخت انواع آن از اهداف این مقاله بود تا شما را برای داشتن بدنی سالم وزندگی سالم هدایت کند. دستگاه‌های تصفیه آب خانگی امروزه از وسایل ضروری هر خانه‌ای است. اگر شما هنوز از مزایای آب آشامیدنی سالم بی‌بهره‌اید و به دنبال خرید یک دستگاه تصفیه آب خانگی هستید، دقت داشته باشید که از نوع اسمز معکوس خریداری کنید و از بهترین برندهای بازار تهیه کنید.

دستگاه تصفیه آب خانگی ضامن سلامتی خانواده

در حقیقیت امروزه داشتن یک خانواده سالم مساله ای اساسی است. توصیه می شود برای اطمینان از نوشیدن آب زلال و بهداشتی یک دستگاه تصفیه آب خانگی دقیق مانند دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس و یا دستگاه تصفیه آب فیلتراسیون خریداری نمایید. توجه داشته باشید که دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس نسبت به دستگاه تصفیه آب فیلتراسیون دقت بسیار بالایی در حذف آلاینده های موجود در آب دارد. خرید انواع دستگاه تصفیه آب خانگی مانند دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس و یا دستگاه تصفیه آب فیلتراسیون قطعا انتخاب مناسبی برای تصفیه آب آشامیدنی کل خانواده است.

برای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی کلیک کنید!

اشتراک گذاری:

ممکن است علاقه مند باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *